PazarlamaSosyal Medya

Sosyal Medyanın E-Ticaret Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya, artık hayatımızın her alanında bizimle. Sosyal medya platformları, sadece eğlendirme amacı taşıyormuş gibi görünse de aslında birçok işlevi var. Bunlardan biri de hiç şüphesiz alışveriş.

Özellikle Instagramın son yıllardaki alışveriş özelliği ile birlikte Instagram adeta bir E-Ticaret sitesi haline geldi. Instagram üzerinden yapılan satışların miktarı yadsınamayacak kadar büyük. Hâl böyle olunca uzman olduğum sosyal medya pazarlaması hakkında mutlaka ben de bir şeyler söylemeliyim diye düşünüyorum. O zaman başlayalım.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

İlk olarak sürekli duyduğumuz sosyal medya pazarlamasının ne olduğu ile başlamak istiyorum. Sosyal medya pazarlaması nedir? Sosyal medya pazarlaması; bir markanın satışlarını, bilinirliğini arttırmak, prestij kazanmak, marka hakkında müşterileri bilgilendirmek gibi amaçlarla sosyal medya platformlarını pazarlama aracı olarak kullanmasıdır.

Marka ile hedef kitle arasındaki iletişim ne kadar iyi, etkileşim ne kadar yüksek olursa markaya getirisi de o kadar yüksek olur. Markaların dijital dünyadaki varlığını göstermelerinin en iyi yolu, sosyal medya platformalarını etkili bir şekilde kullanmaktan geçer.

Sosyal medya kanalları ile satış arttırmanın bugün pek çok yolu var. E-Ticarette en çok kullanılan sosyal medya kanalları Instagram ve facebook olduğu için bunlar üzerinden örnek vereceğim. Instagram sayesinde satışlarınıza büyük katkılar sağlayabilirsiniz hatta Instagramı direkt bir satış platformu olarak kullanabilirsiniz.

Instagram üzerinden yaratıcı ve hedef kitlenize uygun içerikler paylaşarak ürün veya hizmetinizi satabilirsiniz. Ya da burada sadece tanıtım yapıp potansiyel müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz. Instagram ve facebook reklamlarıyla bu paylaşımları destekleyebilir web sitenize daha fazla kişiyi çekebilirsiniz.

Pazarlama konusunda Instagram ve facebook dışında kullanılan pek çok sosyal medya platformu var elbette ki. Örneğin YouTube. Eskisine nazaran YouTube üzerinde reklam vermek o kadar kolay olmasa da bu sosyal medya platformunun E-Ticaret üzerinde hâla büyük etkisi bir etkisi olduğu aşikar. Reklamları tamamen bir kenara bırakalım. Hâla YouTube üzerinde içerik üreten pek çok marka var ve hepsi bu içeriklerin markalarına olan katkısını farkında.

Sosyal medya pazarlamasında en çok kullanılan platformlar şu anda, facebook, Instagram, YouTube, twitter, Snapchat, TikTok, Lİnkedln ve Pinterest şeklinde ilerliyor.

Bu platformlarda içerik yayınlayabileceğiniz gibi rahat bir şekilde ölçümleme de yapabiliyorsunuz. Geleneksel medyada daha zorlu bir süreç olan dönüşüm incelemeleri dijitalde çok kolay bir şekilde ilerliyor. Siz de bu analiz ve ölçümler sonucunda stratejilerinizi iyileştirebiliyor ve daha doğru bir yol haritası çizebiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere markaların dijital dünyada varlığını gösterebilmesi için pek çok kanal var. Burada önemli olan noktalar; doğru sosyal medya kanallarının seçilmesi, hedef kitleye uygun paylaşımlar yapılması ve kullanılan kanalların birbirini beslemesi. 

Yani önce hedef kitle belirlenmeli, sonra bu kitlenin en çok var olduğu sosyal medya kanalları seçilmeli, sonra bu kitleye uygun stratejiler geliştirilmeli ve kullanılan tüm kanallar birbirini beslemeli. 

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Çalışır?

Sosyal medya kanallarında pazarlama yapabilmek için iyi stratejilere sahip olmak gerekir. Artık herkes sosyal medyanın gücünün farkında ve artık dijitalde var olan çoğu marka sosyal medyayı kullanıyor. Rekabet arttıkça da farklı stratejiler geliştirmek şart oluyor.

Sosyal medyayı E-Ticarette etkili bir şekilde kullanmak için temelde beş unsura dikkat etmek gerekiyor. Bunlar; 

Strateji

Strateji aşaması, hedeflerin, doğru sosyal medya platformunun, doğru mesajın ve doğru iletişim türünün belirlendiği aşamadır. Sosyal medya pazarlamasında doğru stratejilerin kullanılması E-Ticaret markasına da büyük getiriler sağlar.

Planlama ve Yayınlama

Planlama aşaması, hem sosyal  medya hem de halkla ilişkilerin olmazsa olmaz aşamasıdır. Bu aşamada işletmeler stratejilerine uygun olarak bir plan hazırlar. Bu plan; hangi gönderi türü kullanılacak? Gönderiler ne zaman yayınlanacak? gibi konuları içerir.

Dinleme ve Katılım

Bu aşama markaların müşterilerin ve diğer sosyal medya kullanıcılarının kendileri ve rakipleri hakkında paylaşılanları takip etmesini içerir. Dijital dünyada var olan markalar mutlaka kendileri ve sektörleri hakkında paylaşımları takip etmeli bu paylaşımlara katılmalıdır.

Analiz ve Raporlama

Analiz ve raporlama aşaması; sosyal medya paylaşımlarının ne kadar etkileşim ve dönüşüm getirdiğinin ölçümlenmesidir. Düzenli analiz etmek, hataların ve doğru yapılanların görünmesini sağlar. Bu sayede de gelecek paylaşımlar daha doğru şekilde planlanır.

Reklam

Sosyal medya pazarlamasındaki son aşama, reklam aşamasıdır. Doğru ve yeteri kadar içerik ürettikten sonra reklam aşaması başlar ve reklamlar ile birlikte içerik üretimi devam eder.

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları 

Sosyal medya pazarlaması, günümüzde en çok kullanılan pazarlama türlerinden biridir bu pazarlama türünün pek çok avantajı bulunur. Şimdi bu avantajlardan bahsedelim.

Geniş Kullanıcı Tabanı

Bugün sosyal medya platformlarının çok geniş bir kullanıcı tabanı bulunuyor. Örneğin Facebook’un güncel verilerine baktığımızda günlük olarak 1.84 milyar aktif kullanıcısının olduğunu görüyoruz. Sosyal medya platformlarını kullanan kişilerin bu kadar fazla olması, markalara büyük avantaj sağlıyor. Markalar bu kadar kullanıcı arasından kendilerine uygun olanları hedefleyerek hedef kitlesine kolayca erişim sağlayabiliyor ve bu kitleyi web sitelerine çekebiliyorlar.

Artan Marka Bilinirliği

Sosyal medya platformları, marka bilinirliğini arttırmak için harika bir yoldur. Şu anda özellikle geç kesimden pek çok insan en azından bir sosyal medya platformu kullanıyor ve platformlarda uzun vakitler geçiriyor. Markalar da yaptıkları paylaşımlar sayesinde bu kişilerin sürekli karşısına çıkarak marka bilinirliklerini rahatça arttırabiliyorlar. Artan marka bilinirliği ise E-Ticaret sitesine doğrudan veya dolaylı yoldan trafik sağlıyor.

Daha İyi Müşteri Memnuniyeti

Dijital paylaşımlar geleneksel medyada paylaşılanlara kıyasla çok daha ulaşılabilir. Örneğin televizyonda reklamını gördüğünüz markaya reklam hakkında geri bildirimde bulunduğunuzda buna yanıt almanız pek kolay değildir fakat internette yayınlanan reklamlara cevap verdiğinizde daha hızlı yanıt alabilirsiniz. Markaların ulaşılabilir olması da müşteri memnuniyetinin arttıran faktörlerin başında gelir.

Uygun Maaliyet

Dijital medyada markanız, ürünleriniz veya hizmetiniz hakkında bir paylaşım yaparken ücret ödemezsiniz. Geleneksel medyada bu durum tam tersi şekildedir. Bir marka geleneksel medyada çoğunlukla reklam vererek var olur bu da zaman ve mekan satın almayı gerekli kılar. Sosyal medya platformlarında da reklam verilmektedir fakat bu reklamlar geleneksel medyaya kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır.

Pazarlama olmadan E-Ticaretin varlığı düşünülemez. Pazarlamanın günümüzdeki en popüler hali de hiç şüphesiz sosyal medya pazarlaması. Bu sebeple E-Ticaret ile ilgilenen her marka mutlaka sosyal medya pazarlamasını aktif şekilde kullanmalıdır.

Sosyal medya pazarlaması hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar kısmında benimle paylaşabilir, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için diğer içeriklerimi takipte kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu