Sosyal MedyaPazarlama

Sosyal Medya Kampanyası Nasıl Planlanır?

Sosyal medya kampanyası nasıl planlanır? Bu içerikte sosyal medya kampanyasına dair her şeyi bulabilirsiniz!

Kampanyanızın olabildiğince başarılı olduğundan emin olmak için kampanyayı önceden planlamanız ve strateji oluşturmanız gerekir.

Yeni bir özelliğiniz varsa, bir ürününüzü yeniden pazarlamak istiyorsanız ya da belki de yepyeni bir ürün çıkarıyorsanız, bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacaktır. Ancak kampanyanızın mümkün olduğunca başarılı olmasını sağlamak için önceden planlamanız ve strateji oluşturmanız gerekir.

Bu nedenle, hedeflerinize ulaşma şansınızı artırmak için sosyal medya kampanyanızın yönünü şekillendirmeye yardımcı olacak veri odaklı bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Kampanya Hedeflerinizi Belirleyin

Bir kampanyadan önce sormanız gereken ilk soru şudur: Neden bu kampanyayı yürütüyorum? Bu soruyu yanıtlamak, kampanyanız sırasında atacağınız diğer adımları belirleyecektir.

Genel olarak, sosyal medya kampanyaları yürütmek için ortak hedefler şunları içerir:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • potansiyel müşteri edinme
 • Artan satışlar
 • Müşteri edinme
 • Artan etkileşim

Ancak, bu hedefleri belirledikten sonra spesifik olmanız gerekir. Kampanyalarınızla hangi düzeyde marka bilinirliği elde etmek istiyorsunuz? Daha fazla web sitesi trafiği mi ya da yeni takipçiler mi?

Etkili hedefler belirlemek için spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı (SMART) olmak gerekir.

Ardından, hedeflerinizi belirledikten sonra, hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ölçmek için kullanacağınız metrikleri belirtmeniz hayati önem taşır.

Hedefler son derece önemlidir. Araştırmalara göre hedef belirleyen pazarlamacıların başarı bildirme olasılığının %376 daha fazla.

Persona Oluşturun

Şimdiye kadarki en iyi kampanya içeriğini oluştursanız bile, içeriğinizle doğru kitleyi hedeflemiyorsanız, kampanya muhtemelen başarısız olacaktır. Bu yüzden bir kampanyadan önce ideal hedef kitlenizi tanımanız gerekir.

Persona, ideal müşterilerinizin kapsamlı ayrıntılarını içeren bir belgedir. Bu, kampanyalarınızda hedef kitlenizde yankı uyandırabilecek mesajlar oluşturmanıza yardımcı olur.

Oluşturduğunuz personada bulunması gereken bazı ayrıntılar şunları içerir:

 • İsim
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gelir
 • Konum
 • Acı noktaları
 • Favori sosyal medya kanalları
 • Hobiler
 • ilgi alanları

Bu ayrıntıları bilmek, güven oluşturmak için mesajlar oluşturmanıza ve potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye ikna etmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Bir sosyal medya kampanyası yürütürken, birkaç sosyal medya kanalına odaklandığınızda daha iyi sonuçlar almanız olasıdır.

Oluşturduğunuz persona sayesinde, ideal kitlenizin favori sosyal medya kanalları hakkında bir fikriniz olur. Çoğu zaman, sunduğunuz ürün veya hizmetin türüne de bağlıdır. Örneğin, platformda birçok karar verici bulunduğundan LinkedIn, B2B şirketleri için popüler bir ağdır.

Kampanyanız için sosyal medya kanallarını seçmenin başka bir yolu da web sitenizin analizlerindeki geçmiş sonuçlara bakmaktır. Geçmişte hangi kanallar web sitenize daha fazla ziyaretçi yönlendirdi? Hangi kanallar daha fazla potansiyel müşteri getirdi? Yapabileceğiniz hızlı düzeltmeler var mı?

Her kanalın kendi en iyi uygulamaları olduğu için bu kanalları belirtmek kampanyanızı etkileyecektir. Ayrıca, her kanalın en iyi içerik türü ve gönderi sıklığı vardır. Örneğin, Twitter’da işe yarayan şey mutlaka Instagram’da çalışmayacaktır ve LinkedIn ile diğer büyük sosyal ağların çoğu arasında büyük bir fark vardır.

Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Bir Sosyal Medya Takviminiz Olsun

Bir sosyal medya kampanyası yürüttüğünüzde, zamanlama çok önemlidir.

Bir sosyal medya takvimi kullanarak, içeriğinizi kampanyanızın başından sonuna kadar özetleyebilirsiniz.

Yerinde bir takvim ile ekibiniz belirli bir zamanda yapılması gerekenlere odaklanabilir. Takviminizde bulunması gereken bazı önemli görevler şunlardır:

 • İçeriğin zamanında oluşturulduğunu izlemek için genel bir bakış.
 • Gönderi içerikleri
 • Gönderi etkileşimleri
 • Her kanal için sosyal medya güncellemeleri

Sosyal medya takviminiz, stratejinizdeki önemli adımları kaçırmamanızı sağlarken, zamanınızı daha verimli kullanmanıza da yardımcı olur.

Etkileşimi Arttırmak için Farklı İçerikler Paylaşın

Bir sosyal medya kampanyası yürütüyorsanız, kampanyanızın çeşitli aşamaları çeşitli verilere ihtiyacınız olacaktır. Hedef kitlenizi etkilemek için metin, görsel, video gibi pek çok içerik türünü aynı anda kullanmalısınız.

Son zamanların en çok etkileşim getiren gönderi türü, hiç şüphesiz reelslardır. Kampanya dönemi boyunca bol bol reels üreterek etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Araçların hayati önem taşıdığı bazı noktalar şunlardır:

Sosyal Medya Analizi Yapın

Kampanyanızın başlangıcından itibaren sosyal medya analizine ihtiyacınız var. Sosyal medya hesaplarınızı, geçmiş paylaşımlarınızı inceleyerek analiz edin.

Sosyal medya hesabınızda en çok vakit geçiren kitle kim? En fazla etkileşime girdiğiniz bölgeler neresi? Kullanıcılar en fazla hangi gönderinizle etkileşime geçmiş? Hangi gönderilerde daha iyi yorumlara sahipsiniz?

Tüm bunları inceledikten sonra sosyal medya kampanyanızda en etkili olacak gönderiler ve stratejiler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rakip Analizi Yapın

Rekabet analizi yapmak, rakiplerinizin stratejisinin nasıl olduğunu anlamanıza ve ayrıca onlar için hangi taktiklerin ve kanalların işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görmenize yardımcı olabilir. Bu daha sonra kendi sosyal kampanya stratejiniz konusunda da fikir sağlayabilir.

Rakiplerinizde icelemeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Kullanılan sosyal medya kanalları
 • Paylaşılan içerik türleri
 • Sosyal medya güncellemelerinin sıklığı
 • Son adım olarak verilerin analizi

Rakiplerinizi harika uygulamaları için izlemenin yanı sıra, onların hatalarına da dikkat etmeniz gerekir . Böylece, rakiplerinizin önüne geçmek için onlardan yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama kampanyanızın başarı şansını artırmak için, başlamadan önce sağlam bir plana ihtiyacınız var.

Bu, hedeflerinizi belirlemekle başlar. Ardından, hedef kitlenizi anlamanız, gerçek içeriği planlamak için bir sosyal içerik takvimi kullanmanız, kampanyanızı yürütmek için doğru araçları kullanmanız ve kampanya performansınızı baştan sona izlemeniz gerekir.

Bu adımları izleyerek başarılı bir sosyal medya kampanyası oluşturabilirsiniz.

Güncel içeriklerimi takip etmek için diğer yazılarıma göz atmayı unutmayın. Anlık tüyolar için ise buradan beni takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu