Pazarlama

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kavram. Bu  alan ile ilgilenmeyen kişilerin bile pazarlama sektörünün doğrudan veya dolaylı olarak bir parçası olduğunu söyleyebilirim.

Peki hayatımızın bu kadar içinde olan pazarlama kavramı aslında nedir? Pazarlama kısaca, bir markanın hizmet veya ürün satışlarını gerçekleştirmek için yapılan faaliyetlerin tümüdür.

Pazarlama; reklam, ürün, dağıtım, halkla ilişkiler gibi pek çok unsuru içerisinde barındırır. Pazarlama faaliyetleri bu alanda uzman olan bir ajans tarafından gerçekleştirebileceği gibi firma bünyesinde bulunan bir pazarlama uzmanı tarafından da gerçekleştirilebilir.

Pazarlama uzmanları, reklamcılık ve tanıtım departmanları ile birlikte çalışarak doğru stratejiler geliştirir. Dijital dünyada var olan bir marka için dijital pazarlama uzmanları daha etkin rol oynasa da geleneksel mecralardan da yararlanılmaktadır.

Pazarlama departmanı çoğunlukla diğer departmanlar ile işbirliği içerisinde çalışır. Özellikle benim de içerisinde yer aldığım dijital ajanslarda pazarlama departmanları ile diğer departmanlar tam bir uyum içerisindedir.

Pazarlamanın Amacı Nelerdir?

Pazarlama Nedir?

 

Diğer içeriklerime göz attıysanız halkla ilişkilerin amacının markanın itibarını korumak üzere kurulu olduğunu öğrenmişsinizdir. Halkla İlişkilerin amaçlarını daha detaylı öğrenmek için https://seymatopaloglu.com/halkla-iliskiler-nedir-kapsamli-rehber/ adresi üzerinden bu konuda yazmış olduğum kapsamlı içeriği okuyabilirsiniz.

Pazarlamada ise durum tam tersidir. Pazarlamanın amacı, markanın imajını zedelemeden maksimum kazanç sağlamaktır. Pazarlama uzmanları, satış uzmanları ile birlikte çalışarak mevcut ve potansiyel müşterileri hedefler, onlara yönelik stratejiler geliştirir.

Dijital bir çağda var olduğumuzu göz önünde bulundurursak en büyük tavsiyem olabildiğince dijital pazarlamanın gücünden yararlanmanız yönünde olacaktır. Günümüzde dijital pazarlamanın markalara olan olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğunu söyleyebilirim.

Başarılı bir pazarlama stratejisine sahip olmak için üç ana amacınızın olması gerekir. Bunlar;

  • Dikkat çekmek
  • Beklentileri karşılamak
  • Dönüşüm sağlamak

Şimdi bu maddeleri daha detaylı şekilde açıklayacağım.

Hedef 1: Dikkat Çekmek

Başarılı bir pazarlama stratejisine sahip olmak için ilk yapmanız gereken şey, hedef kitlenizin dikkatini çekmektir. Hedef kitlenin dikkatini çekmek, kolay gibi görünse de bunun için stratejik bir planlama ve uygulamaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hedef 2: Beklentileri Karşılamak

Potansiyel müşterilerinizi ikna edebilmek için öncesinde onlara birtakım bilgiler sunmalısınız. Onlara rehberlik etmelisiniz. Potansiyel müşterilerinize ne kadar bilgi verirseniz satın alma kararlarını o derece etkilersiniz.

Sizin ürün veya hizmetinize ihtiyaçları olduğunu düşünmesini sağlayın. Bu ihtiyaca da bir çözüm önerisi sunun. İnsanları bir şey satın almaya ikna etmeniz için bir ihtiyaç algısı yaratmanız her zaman işe yarayacaktır. Bunun için de onlara rehberlik edin. Aradıkların soruların cevaplarını bulmalarını sağlayın.

Pazarlama sektöründe başarılı olmak istiyorsanız hizmet sunduğunuz alanda uzmanlığınızı göstermeniz gerektiğini unutmayın. Burada çok basit bir örnek verebilirim. Şu an okuduğunuz yazı, benim uzman olduğum alanda sizin için derlediğim bilgilerden oluşuyor. Siz de bu bilgileri öğrenme ihtiyacı hissettiğiniz için okumaya devam ediyorsunuz. Siz de tam olarak bunu yapmalısınız. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını tespit etmeli ve uzmanlığınızı göstermelisiniz.

Potansiyel müşterilerinizi doğru şekilde yönlendirmek için paylaştığınız bilgilerin etkinliğini de ölçümlemeniz gerekir. Potansiyel müşteriler kazanmak için genel pazarlama yaklaşımınızı analiz etmelisiniz.

Temelde tüm işletmeler aynı şeyi ister.

  • Potansiyel müşteri kazanmak
  • Potansiyel müşterileri mevcut müşterilere çevirmek
  • Rekabette öne geçmek
  • Daha fazla ciro elde etmek
  • Sadık müşteriler kazanmak

Aslına bakılırsa müşterilerin istedikleri de işletme sahiplerinin isteklerinden farksızdır. Müşteriler, ürün veya hizmet karşılığında vermiş oldukları paranın karşılığını almak ister. Onları tatmin ederseniz veya tatmin edeceğinizi vaad ederseniz yeni müşteriler kazanmanız için bir fırsatınız olur. Burada önemli olan gerçekleştirilebilir vaatler sunmaktır.

Müşterilerin büyük bir bölümü reklamlardan hoşlanmaz. Birçok insan sürekli karşılarına çıkan reklamlardan rahatsız olur, onları görmek istemez. Aramızda kalsın her ne kadar üniversitede halkla ilişkiler ve reklamcılık üzerine eğitim almış olsam da bazen benim bile reklamlardan kaçtığım oluyor. Pazarlamada öyle bir strateji geliştirmelisiniz ki müşterilerinizi sıkmadan, kaçırmadan ikna edebilmelisiniz. Bu da ancak onlara bir fayda sunarak gerçekleştirilebilir.

Hedef 3: Dönüşüm

Pazarlama Nedir?

Bir kişinin bilmesi gereken her şeyi tek bir reklama sığdıramazsınız. Onlara en çok ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda daha fazla bilgi vermenin bir yolunu bulmalısınız. Onlara daha fazla ulaşabilmeniz için raporlar, e-kitaplar, bloglar, sosyal medya platformları ve diğer pazarlama materyallerini kullanmanız gerekebilir.

Potansiyel müşterilerinize, ürün veya hizmetinizin onlara ne sağlayacağı konusunda rekabette sizi seçmelerini kolaylaştıracak net ve özlü mesajlar vermeniz gerekir.

Etkili pazarlama, üç amacı gerçekleştirir. Ana hedef, potansiyel müşterilerinize, fiyattan bağımsız olarak başka bir işletmeden satın almaları durumunda yanlış karar vereceklerini düşünmelerini sağlamaktır. Birçok şirketin fiyatlandırma ile rekabet etmesinin nedeni, insanların dikkate alması gereken tek ilgili değişken olarak buna odaklanmalarıdır.

Müşterileri kazanmanın en etkili yolu, potansiyel müşterilerinizin satın alma kararlarından emin olmak için ne istediğini ve neyi bilmeleri gerektiğini anlamaktır. Bunu yaparken, müşteriler fiyata daha az odaklanacak, ürününüz veya hizmetinizle hangi sorunu çözdüğünüze odaklanacaktır. Yalnızca fiyatlandırmanızı sergilediğinizde, potansiyel müşteriyifarklı ve benzersiz olduğunuz konusunda ikna etmediğinizde, karşılaştırılacak tek değişken olduğu için daha düşük fiyatlar talep edeceklerdir. Bu kadar basit.

Pazarlamanın temel mantığını sizler için özetledim. Umarım bu konudaki soru işaretlerinizi giderebilmişimdir. Pazarlama konusunda daha fazla bilgi edinmek için gelecek yazılarımı takip etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu